[:pl]Gdzie mieszka Bobbi?[:]

[:pl]W końcu jest. Mam w rękach świeżutki zeszyt o przygodach Bobbi. Niezła z niej agentka, ale gdzie mieszka. To pytanie nurtuje mnie od pewnego czasu. Gdzie i jak mieszkają superbohaterowie. Przeszukując moją niewielka kolekcje komiksów, jednocześnie wspierając się wiedzą ukrytą w czeluściach internetu doszedłem do wniosku, że nie wiele wiadomo o tym jak i gdzie mieszkają ulubione postaci z komiksowego świata.

Z pomocą przychodzą filmy i seriale zrealizowane na podstawie historii zawartych w zeszytach, ale tylko w niewielu przypadkach. Wybrałem pięć moim zdaniem najlepszych „domów” super bohaterów jakie udało mi się znaleźć.

Z przykrością musiałem pominąć SUPERMANA, który jak mi wiadomo, mieszkając na Ziemi, zajmował obszerną szopę na farmie, natomiast SPIDERMAN, mieszkał w domu z dziadkami, HULK miał małą chatkę w górach. Zatem tych trzech Panów pominę w milczeniu.

Zacznijmy od „domu”, który wychodzi przd szereg swoim rozmachem. Pałac THOR’a. Nie będę ukrywał, że jego posiadłość robi ogromne wrażenie. Pałac w Asgar jest dla niego odpowiednim miejscem zamieszkania. Pałac w stylu neo-neo-neo gotyckim z autostradą bezpośrednio pod drzwi wejściowe, w jedynym słusznym złotym kolorze. Z takiego miejsca można spokojnie rządzić tą częścią wszechświata.

THOR_pałac asgar

Wróćmy na ziemię i popatrzmy jak mieszka GREEN HORNET (specjalnie nie będę używał spolszczonego imienia, gdyż za nim nie przepadam). Jak przypadło na spadkobierce ogromnej fortuny i jak można się spodziewać, nasz bohater zajmuje pokaźnych rozmiarów Pałac. Pokazany w filmie pałac to w rzeczywistości Fleur de Lys w Los Angeles Kalifornia, który zaprojektował Richardson Robertson III.

the-fleur-de-lys-estate-in-l-a-sells-for-102m-in-cash8green hornet

Kolejnym super bohaterem / spadkobiercą mieszkającym w pałacu jest CHARLES XAVIER, znany również jako PROFESSOR X. Jak przystało na brytyjskiego arystokratę mieszka w pałacu. W filmie, siedzibę profesora i jego szkolę, “grały” różne budynki. Moim ulubionym jest Hatley Park w Kanadzie. Jego Historia sięga 1906 roku, w którym właściciel zlecił architektowi Sumuelowi Maclure zaprojektowanie czterdziesto pokojowej rezydencji w stylu szkockiego baroku.

W jednym z filmów, siedzibą X-MEN był angielski Englefield House w Anglii. Bydynek powstał w 1558, natomiast w 1820 został zmodyfiowany przez THOMASA HOOPER’a.X-men - Englefield House

Nie mogło zabraknąć posiadłości Bruca Wayna. Miejsce w którym mieszka BATMAN, gdy akurat nie rozbija się po Gotham City, to jak przystało na dziedzica ogromnej fortuny – PAŁAC. Pomału dochodzę do wniosku, że aby zostać superbohaterem, pałac jest konieczny. W filmie mieliśmy okazje oglądać dwa budynki. Pierwszym był Mentmore Towers w Birmigham. Pałac wybudowany w 19-tym wieku dla rodziny Rothschild i zaprojektowany przez Joseph’a Paxton.

menmore towers birmigham

W filmie pierwszy pałac spłonął w wyniku drobnego nieporozumienia, czy należy zrównać Gotham City z ziemią czy możne jednak nie. Na szczęście Brucowi udało się odbudować swoją posiadłość. W filmie kolejną rezydencją BATMANA był Wollaton Hall w Notingham. Pałac wybudowany dla Sir Francis Willoughby w latach 1580 – 5188, a zaprojektowany przez Robert’a Smythson. Obecnie jest to muzeum historii naturalnej.

Wollaton-Hall-Nottingham

Na koniec, mój ulubiony „dom” superbohatera i nie jest to pałac. Według mnie superbohaterowi powinni mieszkać właśnie tak jak TONY STARCK, znany również jako IRON MAN. Tony posiada de facto dwa domy. Oba fikcyjne , które są wynikiem kreatywności grafików z wytwórni filmowej. Pierwszy dom to potężna willa zawieszona na skale nad oceanem. Idealne miejsce dla superbohatera.

iron man

Drugim “domem” jest penthouse w biurowcu firmy. Zwykłe mieszkanko w centrum z lądowiskiem dla helikoptera, którego Tony i tak nie używa. Panorama na całe miasto i wszystkie udogodnienia, jakie można sobie wymyślić.

iron man tower

Tak pokrótce wygląda przegląd “domów super bohaterów”. Trochę przykro że autorzy komiksów, nie przykładają większej wagi do miejsca gdzie nasi bohaterowie “mieszkają”. Stąd moje pytanie. Gdzie mieszka Bobbi Morse?

Jakub Jan Surówka / CDO w SUMA Architektów

Oświadczam, że zdjęcia nie są moją właśnością. Kopiowanie treści artykułu lub jego fragmentów bez zgody autora zabronione.[:]