Osiedle domów jednorodzinnych, czyli wyzwanie architekta

Zanim przejdziemy do pracy nad projektem osiedla domów jednorodzinnych zastanawiamy się, jakie właściwie powinno być osiedle? Czego oczekują od niego przyszli mieszkańcy, a czego oczekuje deweloper? 

Z naszych rozważań  wynika, że istotą osiedli domów jest poczucie bliskości, bycia w społeczności, a zarazem pewność, że żyje się na swoim terenie jako indywidualna jednostka czy rodzina. Bardzo ważna jest tu okolica i otoczenie budynków. Osoby, które wybiorą życie na osiedlu będą oczekiwały dostępu do terenów zielonych i własnego ogródka.  Potrzebą deweloperów jest z kolei intensywne zabudowanie terenu. Jak największe wykorzystanie przestrzeni. 

Projekt w Mikołowie

Mikołów

Jako architekci mamy za zadanie tak zaaranżować przestrzeń, by połączyć różnorodne, często sprzeczne, oczekiwania. 

Podstawą dobrego osiedla jest oczywiście powtarzalny projekt domu. Jeden lub kilka typów budynku w zależności od działki i założeń biznesowych. Podczas procesu projektowania musimy zintegrować budynki ze sobą oraz z otaczającą je przestrzenią. Szczególnie ważny jest układ wnętrza umożliwiający swobodne stawianie bądź likwidowanie podziałów. W naszych projektach z reguły jest możliwość uzyskania od jednej do czterech sypialni oraz ewentualna adaptacja „trójkątnej przestrzeni” pod samym dachem. Dla Klientów rzut domu w materiałach dewelopera jest tylko sugestią a różnorodność układów wnętrz w ramach jednego osiedla – zaskakuje. 

Wizualizacja. Dom od strony podwórka

Zmiany wprowadzane przez Klientów bywają uciążliwe, dlatego dobrze jest z góry przygotować się na ich obsługę i skonfrontować potrzeby Klientów z planowanym projektem oraz zamiarami dewelopera.

Obsługa procesu sprzedażowego

O ile zmiana układu ścian działowych mieszczą się z góry w założeniach projektowych to już zmiany w elewacji, stosowanych materiałach i większe przeróbki instalacji niekoniecznie. Od dewelopera zależy jaką przyjmie strategię i czy będzie chciał się dostosowywać do indywidualnych życzeń kupujących. Z kolei my, jako projektanci musimy ocenić, czy skala zmian nie zagraża spójności osiedla jako całości. Stąd biorą się rozterki – na ile można Klientowi pozwolić?  Dom od dewelopera to jednak nie dom budowany od początku dla konkretnej osoby. Zgrupowanie nawet kilku budynków powinno harmonijnie ze sobą współgrać. 

Wizualizacja. Bryła

Teren – niedoceniany element projektu

Zagospodarowanie terenu to element projektu, na który zwraca się mniejszą uwagę po zakończeniu budowy, a który ma kolosalne znaczenie dla powodzenia inwestycji. Poprzez zagospodarowanie terenu rozumiem właściwe rozplanowanie uzbrojenia i nieraz żmudne uzgadnianie dokumentacji z dostawcami mediów, ewentualne niwelacje terenu i takie zarządzanie bilansem ziemi, żeby nie generować niepotrzebnych prac, elementów oporowych, układów komunikacyjnych. Idealnie, jeśli osiedle ma również przewidzianą wspólną przestrzeń rekreacyjną, sprzyjającą sąsiedzkiej integracji, której w pewnym stopniu oczekują Klienci. Mała architektura, detale wykończenia budynków to subtelne środki, które działają synergicznie i sprawiają, że przestrzeń przestaje być anonimowa a staje się „nasza”. 

Projekt Gaj

Jedną z naszych realizacji można obejrzeć TUTAJ.