Projektowanie z zastosowaniem źródeł energii odnawialnej

Od 31 grudnia 2020 roku projektantów (i inwestorów) obowiązuje Standard WT 2021, który w skrócie oznacza, że we wszystkich projektach należy stosować źródła energii odnawialnej. Prawo dotyczy zarówno budynków nowostawianych, jak i przebudowy. Poprawa jakości energetycznej budynku (wielorodzinnego, usługowego czy przemysłowego) to nie tylko zmniejszenie opłat dla jego użytkowników, ale i ekologiczne rozwiązanie, które należy wprowadzić ze względu na postępujące zmiany klimatu. 

Zastosowanie źródeł energii odnawialnej – projektowanie

Zasadniczo zmiana, którą niesie za sobą standard WT 2021 dotyczy wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP [kWh/(m2 · rok)]. Zużycie energii po 2020 roku powinno być mniejsze w każdym rodzaju budynków (domy jednorodzinne, wielorodzinne, budynki użyteczności publicznej, publicznej itp.). Jednak należy przyznać, że przepisy są bardziej wymagające dla dużych budynków publicznych, niż np. domów jednorodzinnych.

To, co musimy uwzględnić w projekcie to zastosowanie nowoczesnych instalacji, które owe oszczędzanie umożliwią. Np. wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła czy pompy ciepła. Należy także uwzględnić zastosowanie energii odnawialnej. Najpopularniejsze jest montowanie paneli fotowoltaicznych, które umieszczane są najczęściej na dachu, ale mogą być zamontowane również na ścianach budynków (przykłady na grafikach), np. z uwagi na to, że na którejś ze ścian nie ma okien a jest najlepszy dostęp do promieni słonecznych.

Panele fotowoltaiczne na ścianach

Podczas projektowania budynku, jako architekci, musimy zwrócić szczególną uwagę na bryłę. Zwarta bryła, brak balkonów czy innych elementów wystających z elewacji to podstawowe cechy budynków energooszczędnych. Poza tym należy pamiętać, że w tego typu budynkach jedno z pomieszczeń stanowi bufor dla przedostawania się energii do innych pomieszczeń. Buforem może być np. nieogrzewane pomieszczenie gospodarcze. Idealny będzie tu modernistyczna budowla w kształcie kwadratu czy prostokąta, czy też dom-kostka. Co ciekawe, najlepiej sprawiłyby się tu projekty budynków w kształcie kul, co byłoby nie lada gratką dla projektanta, lecz pewnie szalonym pomysłem dla inwestora. 

Istotne jest również projektowanie z uwzględnieniem stron świata. Przeszklone ściany czy większe okna powinny znaleźć się od strony zachodniej w pomieszczeniach, w których chcemy zachować jak najdłuższą ekspozycję na słońce, np. open space w biurowcu. Okna na ścianie wschodniej sprawdzą się najlepiej w pomieszczeniach, gdzie znajdują się urządzenia, które nie mogą być eksponowane na promienie słoneczne przez długi czas.

Nie musimy chyba wspominać, że w tego typu projektach nie ma miejsca na piece opalane węglem czy drewnem.

Czy to naprawdę się opłaca?

Projektowanie budynków energooszczędnych rzeczywiście przynosi oczekiwane rezultaty. Budynek energooszczędny zużywa nawet o połowę mniej energii, niż budynki, które nie są energooszczędne. Nowe prawo, choć restrykcyjne, przyniesie wiele pozytywnych rezultatów dla inwestorów. A dla nas, architektów, to kolejna okazja do użycia pokładów kreatywności.