Wizualizacja projektu szkoły prywatnej

Architektura przyjazna młodym naukowcom

Miejsce, w którym się uczymy to nie tylko budynek i szkolne ławki. To miejsce inspiracji, motywacji, rozwoju intelektualnego i fizycznego. Dzięki zabawie i możliwości eksplorowania, przyswajanie wiedzy jest przyjemniejsze. Poznajcie kilka najciekawszych projektów, dzięki którym nauka z pewnością jest bardziej efektywna. 

Z własnego podwórka

Zwróciliśmy uwagę na tego typu projekty, ponieważ ostatnimi czasy również pracowaliśmy nad budynkiem edukacyjnym. Powyżej przedstawiamy wizualizację budynku szkoły prywatnej, która miała być połączona z infrastrukturą sportową i internatem. W projekcie postanowiliśmy nawiązać do lokalnej tradycji budowalnej, stąd elewacja z wapienia. 

Innym naszym obiektem związanym z edukacją jest hala sportowa o której pisaliśmy w artykule Hala sportowo-widowiskowa w Dębnie.

Architektura przyjazna młodym naukowcom

Przenośne przedszkole

Pierwszy projekt, który wybraliśmy zrealizowało biuro architektoniczne HGAA. Projekt przedszkola Montessori, które mieści się w Wietnamie, to typowy dla tego systemu wychowawczego sposób na rozwój niezależności i kreatywności u dzieci. Celem inwestora i HGAA było stworzenie miejsca, w którym dzieci będą otoczone roślinami. Udało się to zrobić nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz. Co ciekawe, teren na którym znajduje się budynek, jest wynajmowany na czas od 5 do 10 lat. Struktura budynku jest więc stworzona tak, by można było ją bez problemu rozebrać, przenieść w inne miejsce i postawić od nowa. 

Xinsha Primary School

Źródło zdjęcia: www.archdaily.com

Powierzchnia, na której znajduje się przedszkole to tylko 600 m². Jednak inwestor zdecydował, że roślinność będzie stanowiła ponad 50% tego obszaru, by dzieci mogły jak najwięcej czas spędzać wśród przyrody. 

W ogrodach znajdują się drzewa, krzewy, owoce i warzywa. Rośliny dobrane są tak, by stworzyć sprzyjający nauce mikroklimat. Poza tym duża ilość roślin jest miłą odmianą w samym środku głośnego, betonowego miasta. Inspiruje ona do podobnych inwestycji, ekologicznych działań i zmian.

Kształt budynku jest nowatorski. Z jednej strony kojarzy się z budownictwem industrialnym, z drugiej przypomina przestrzenną działkę z altaną o dużych oknach, przez które wpada pobudzające do działania światło. 

Wspinaczka do wiedzy

Kolejny projekt Kids Smile Labo Nursery zrealizowała firma designerska HIBINOSEKKEI oraz biuro projektowe Youji no Shiro, którzy specjalizują się w tworzeniu projektów przedszkoli. Stworzyli oni ponad 540 żłobków i przedszkoli w Japonii i zagranicą. Budynek mieści się w japońskim mieście Atsugi. 

Źródło zdjęcia: www.archdaily.com

To miejsce, w którym dzieci otoczone są przez naturę. Wśród roślin kolekcjonują wiedzę o świecie i zdobywają nowe umiejętności. Rozwijając się intelektualnie i fizycznie, ponieważ wnętrze zostało zaprojektowane tak, by na każdym kroku umożliwić  podopiecznym ćwiczenia. I tak, znajdują się tam liczne schody i stopnie, które trzeba pokonać np. po to, by sięgnąć po ulubioną książkę. Rośliny to nie tylko miłe otoczenie, ale i możliwość obserwacji zmian zachodzących podczas przechodzenia jednej pory roku w kolejną. 

Przestrzenie, w których dzieci rysują otoczone są niskimi ścianami, by mogły skupić się na tym, co aktualnie robią i aby nie rozpraszały ich spojrzenia i obecność innych.

Biblioteka to zbiór książek o przyrodzie oraz dwa akwaria: z owadami i rybami, by dzieci mogły odnieść zdobytą z książek wiedzę do rzeczywistości. 

Wnętrze to także sekretne miejsca z zabawkami, roślinami czy widokiem na miasto.

Leśna szkoła

Przenosimy się do Durham w Stanach Zjednoczonych. MoLaS Woodland Classroom to nagradzany projekt in situ studio. W budynku znajdują się dwie klasy połączone dachem z góry. Między nimi, na zewnątrz, znajduje się rodzaj werandy, z której rozpościera się widok na las. Duże okna i przestrzenie z widokiem na naturę dają uczniom możliwość zrelaksowania się i obcowania z przyrodą, o której wiedzę czerpią będąc użytkownikami kompleksu. Na dachu znajduje się kilka świetlików, przez które do wewnątrz wpada nienarzucające się światło. 

Kompleks to także muzeum. Odbywają się w nim plenerowe lekcje i naukowe obozy. 

Woodland

Źródło zdjęcia: archdaily.com

Kolory

Naszą podróż kończymy w Chinach. Projekt Studio 11 Architecture to szkoła podstawowa i średnia w Shenzhen. To realizacja projektu, którego celem jest budowa szkół w dużej gęstości zaludnienia. Budynek zaprojektowano na miejscu dawnej szkoły. 

Pierwszą motywacją architektów było założenie, że dzieci spędzają czas w szkole wolne i szczęśliwe. Dlatego zrezygnowano z ogrodzeń i zewnętrzny obszar zaprojektowano jako pasaż, który na myśl ma przywodzić obraz parku. Na terenie kampusu nie brakuje miejsc na odpoczynek zarówno dzieci, jak i dla rodziców. Siedząc na ławkach można usłyszeć wesołe krzyki bawiących się w pasażu dzieci. W projekcie obecne są także nawiązania do miejskiej dżungli. Sufity wykonane są z betonu, a ściany z szorstkiej terakoty. 

 

Brak murów i ogrodzeń rekompensują wysokości. Budynki zostały wybudowane na różnych poziomach, by czuć ich odrębność i jednocześnie móc poczuć, że jest się częścią lokalnej społeczności. To za sprawą widoku na miejski krajobraz.

 Xinsha Primary School

Źródło zdjęcia: www.archdaily.com

Architekci założyli, że tylko szczęśliwe dzieci, które mają szansę na zabawę z rówieśnikami i ochocze eksplorowanie terenu, będą mogły się skupić. Aby stworzyć wesołą atmosferę postawili na różnorodne, przyciągające uwagę kolory oraz interesujące tekstury. Czas umilają także tematyczne place zabaw, takie jak: “Zielony las”, “Wiejska aleja” czy “Trójkątne wzgórza”. 

Szczęśliwy uczeń

W takich warunkach, jakie opisaliśmy nauka jest z pewnością czymś przyjemnym. W Polsce inwestorom brakuje jeszcze odwagi, by pozwolić architektom rozpuścić wodze fantazji. Dopiero zaczyna się trend wg którego spojrzenie na budynki szkolne i przedszkolne jest bardziej kreatywne. 

 

Źródła:

My Montessori Garden Preschool / HGAA, www.archdaily.com, dostęp: 9.09.2021, tekst.

Kids Smile Labo Nursery / HIBINOSEKKEI + Youji no Shiro, HGAA, www.archdaily.com, dostęp: 9.09.2021, tekst.

Strona internetowa Kids Smile Labo Nursery

MoLaS Woodland Classroom / in situ studio, www.archdaily.com, dostęp: 9.09.2021, tekst.

Xinsha Primary School / 11ARCHITECTURE, www.archdaily.com, dostęp: 9.09.2021, tekst.