[:pl]Detal w projektowaniu wnętrz[:]

[:pl]

Ogólne wrażenie jest bardzo ważne ale szczegóły odgrywają równie istotną rolę. Jako detal wnętrzarski rozumiemy drobną formę, niewielki akcent, subtelne połączenie materiałowe ogólnie coś, co dostrzega się nie od razu ale dopiero przy bardziej wnikliwym spojrzeniu. Detal funkcjonuje w skali znacznie mniejszej niż gabaryty całego wnętrza. Cieszy stałego użytkownika mieszkania, przez gościa może pozostać niezauważony. Obecność detalu definiuje styl wnętrza, który może być ascetyczny lub bogaty i stymulujący.

Możemy wyróżnić wiele rodzajów detalu wpływającego na projektowanie wnętrz. Są to np. elementy funkcjonalne takie jak klamki, zawiasy, uchwyty, balustrady, cokoły, armatura łazienkowa i kuchenna itp. Aby z mieszkania dało się korzystać musimy je zastosować pozostaje jednak kwestia wyboru konkretnej formy. Może ona być niebanalna i wzbogacać wnętrze. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest tworzenie takich elementów na zamówienie. Stają się one wtedy unikalnymi dziełami wzornictwa. Podstawowy element funkcjonalny mieszkania taki jak drzwi może stać się ruchoma rzeźbą, która nie tyle dzieli pomieszczenia co wręcz łączy wszystkie przestrzenie w jedną estetyczną całość. Rezygnacja z klasycznych jednoskrzydłowych drzwi o szerokości 80cm na rzecz ciekawszych rozwiązań sprawia, że ten podstawowy element wyposażenia wnętrza staje się jego motywem przewodnim. Gdy pozbędziemy się przyzwyczajeń i pozwolimy działać wyobraźni, wachlarz możliwości jest wręcz nieograniczony. Drzwi dwu skrzydłowe z lustrami, drzwi przesuwne z fazowanym szkłem, drzwi licowane ze ścianą pokryte płatkami złota, drzwi o niestandardowych wysokościach które dodają wnętrzu smukłości. Jeśli dołożymy do tego indywidualnie projektowane klamki z mosiądzu postarzanego, polerowanego aluminium czy też malowane proszkowo na dowolny kolor, otrzymujemy wnętrze, które jest niepowtarzalne i odzwierciedla styl inwestora.

Kolejnym rodzajem detalu są różnego rodzaju dekoracje, np. grafiki, obrazy, rzeźby, zegary, formy z metaloplastyki. Najważniejszą rolą tych rzeczy jest sprawienie aby wnętrze było przyjemne i piękne dla konkretnej osoby. Można się bez nich obyć ale to one w dużej mierze tworzą klimat oraz charakter przestrzeni. Patrząc wstecz na architekturę i architekturę wnętrz mam wrażenie, że rzeźba została zapomniana przez projektantów. Dawniej była bardzo popularna na elewacjach kamienic, potem została zamieniona na gładki kamień a następnie na malowany styropian. We wnętrzach sytuacja ma się podobnie. W mieszkaniach rzeźby nie były może zbyt popularne natomiast klatki schodowe, przestrzenie wspólne i dziedzińce często zdobiono figurami ludzkimi, postaciami zwierząt czy motywami roślinnymi. Co się tyczy obrazów i grafik to zauważam dużą zmianę na plus. Po chwilowym zachwycie gotowymi plakatami i wydrukami z dużych sklepów sieciowych, nadszedł moment w którym klient oraz architekt dobierają w galeriach lub zamawiają indywidualnie obrazy do projektowanych wnętrz. Mam nadzieje, że czasy gdy w co drugim mieszkaniu wisiała kopia któregoś z obrazów Gustava Klimta odchodzą w zapomnienie, na rzecz młodych artystów malarzy i fotografików.

Podczas projektowania zwracamy dużą uwagę na detale techniczne. Mowa tu m. in o sposobach łączenia materiałów, podziałach elementów (np. kamienia), mocowaniach itp. Właściwe ich wykonanie wymaga nie tylko wyobraźni architektonicznej ale też doświadczonych rzemieślników, którzy będą w stanie zrealizować zaprojektowaną wizję. Jest to szczególnie ważne przy materiałach które mają stanowić tło dla dalszych działań projektowych. Łączenie płytek, płyt kamiennych czy też ceramiki musi zostać wykonane z należyta starannością, w przeciwnym razie zniszczą odbiór całego wnętrza.

Interesującym zabiegiem jest wykorzystanie jako detalu elementów zastanych w historycznym budynku. Może to być odsłonięcie struktury starej ściany, pokazanie wątku cegieł lub kamienia. W niektórych wnętrzach uda się wykorzystać drewniane belki, kute elementy z metalu. Czasem nawet elementy instalacji będą na tyle ciekawe, że warto je wyeksponować w projekcie. Sprawdzą się zwłaszcza we wnętrzu o stylu industrialnym. Nawiązanie do historii budynku z pewnością wzbogaci wygląd mieszkania i stworzy w nim nową jakość. Jeżeli tylko mamy możliwość pokazania elementów historycznych danego wnętrza, powinniśmy się poważnie nad tym zastanowić. Wszelkie odkrywki, cegły, kamienia, czy drewna wprowadzają do wnętrza dodatkową wartość, wprowadzają ducha poprzedniej epoki z którym możemy nawiązać konwersacje formą, kolorem czy materiałem. Ci, którzy mają szczęście, pod tynkiem znajdą freski, pod płytkami starą glazurę a w ścianach zardzewiałe kotwy. Wyeksponowanie tych elementów dodaje do wnętrza cząstki, której się nie da kupić i nie da skopiować. Jest to element jedyny w swoim rodzaju, należący do danego miejsca i czasu. Wyciągniecie go na światło dzienne sprawia ogromną satysfakcję i cieszy domowników na co dzień.

Współczesne czasy nie sprzyjają powstawaniu ciekawych detali budowlanych. Wynika to masowej produkcji praktycznie wszystkich rzeczy wykorzystywanych do wykończenia wnętrz. To z kolei przekłada się na zanikanie tradycyjnych zawód rzemieślniczych takich jak np. ślusarze. Cały czas wykonuje się dużo mebli na wymiar i nie można narzekać na brak pracowni stolarskich. Poziom wykonywanej pracy bywa jednak bardzo różny. Ponadto stolarze najczęściej preferują poskładanie gotowych elementów, a wyprodukowanie mebla nietypowego stwarza duży problem.

Jako architekci przykładamy dużą wagę do opisanych wyżej szczegółów wykończenia wnętrz. Nasza praca nad detalami zaczyna się od koncepcyjnych szkiców pokazujących ich funkcjonalność i wygląd. Następnie tworzymy rysunki techniczne umożliwiające realizację zaprojektowanych rozwiązań. Przy ekskluzywnych projektach tworzymy nawet prototypy i fragmenty mebli w skali 1:1 aby ostatecznie zweryfikować pomysł. Uważamy, że warto poświęcić czas i środki na opracowanie szczegółów ponieważ ich piękno składa się na piękno całości.

Michał Matejczyk & Jakub Surówka[:]